Ochrona małoletnich
Dokument o nazwie „Normy i zasady ochrony małoletnich” stanowi realizację obowiązku prawnego dotyczącego wprowadzenia we wszystkich instytucjach mających kontakt z dziećmi standardów ich ochrony przed krzywdzeniem [ustawa z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1606).
Ustawa nazwana „Ustawą Kamilka”, zrodzona z odruchu solidarności ponad wszystkimi podziałami, została bezzwłocznie przyjęta przez Kościół. Odpowiedź pasterzy, osób duchownych i kompetentnych świeckich od wielu lat zaangażowanych w ochronę dzieci oraz osób bezbronnych przed przemocą sprawiła, że Kościół jako jedna z pierwszych instytucji postanowił przyjąć i wdrożyć w swoich placówkach standardy ochrony dzieci przed przemocą.
Ośrodek Duszpasterski wyróżnia się specyficznymi obszarami działania. W kościele sprawowane są sakramenty i odprawiane różne nabożeństwa. Odwiedziny chorych oraz wizyty duszpasterskie dają okazję do wglądu m.in. w sytuację rodzinną, materialną parafian, również w kontekście zauważenia krzywdy i przemocy, a co za tym idzie dają możliwość podjęcia odpowiednich kroków zapobiegawczych lub interwencji. Funkcjonują różne grupy duszpasterskie, odbywają się zbiórki ministrantów, lektorów, organizowane są wyjazdy oraz prowadzone świetlice.
W Ośrodku Duszpasterskim posługują wolontariusze. Parafia użycza lub udostępniania pomieszczenia innym podmiotom zewnętrznym (np. SALOS).
Tutaj toczy się życie sakramentalne wiernych. Rodzice w zaufaniu przyprowadzają swoje dzieci i oczekują, że będą one tam bezpieczne.
Z tego powodu standardy ochrony małoletnich poszerzone zostały o ochronę osób dorosłych i nie dotyczy to wyłącznie osób zależnych, bezbronnych, lecz wszystkich. Mają one za zadanie chronić przed wszelkiego rodzaju nadużyciami.
Osoba zaufana której zadaniem jest przyjmowanie zgłoszeń dotyczących nierespektowania standardów została Pani Joanna Hytroś tel: 697 895 578.